Naprawa silnika pralki Beko WMB 61432MU

Poniżej opiszę naprawę silnika Arcelik pralki Beko. Naprawa będzie polegała na wymianie szczotek węglowych, które po dwóch latach wytarły się i nie zawsze kontaktowały z uzwojeniem silnika.
Objawy jakie pojawiają się podczas prania:

  • wydłużający się program prania
  • pralka nie wchodzi na wysokie obroty
  • pralka nie chce rozpocząć prania

Na samym początku, warto sprawdzić czy to na pewno szczotki są do wymiany. W moim przypadku udało mi się zdiagnozować to w następujący sposób. Gdy był problem z rozpoczęciem prania stukałem kilka razy lekko młotkiem w obudowę silnika (później opiszę jak się do niego dostać) do momentu gdy pralka nie ruszyła. W ten sposób zblokowane szczotki węglowe puszczają i pralka wchodzi w normalny tryb pracy. Trochę ta metoda mało bezpieczna bo pralka była włączona a my mamy wszystko na wierzchu – także nie stosujcie tego sami w domu! Innym sposobem mało profesjonalnym jest lekkie podniesienie pralki i upuszczenie aby dostała wstrząsu, ale to raczej mało skuteczne sprawdzanie.

Aby dostać się do szczotek węglowych musimy odkręcić tylną osłonę pralki (wcześniej odłączyć kabel zasilający) i wykręcić silnik. Jest on dość ciężki i trudny do wymontowania ze względu na trudny dostęp do śrub.Po odkręceniu tylnej osłony pralki widzimy silnik który napędza bęben paskiem klinowym. Aby wymontować silnik należy zsunąć pasek klinowy i odkręcić cztery śruby (jedna z nich jest trudno dostępna więc przyda się grzechotka)

Wymontowany silnik pralki Beco tureckiej firmy Arcelik o numerach 2834650100, uszkodzone szczotki węglowe znajdują się po dwóch stronach silnika podłączone czarnymi przewodami i konektorami.

Wymontowany cały zielono czarny element zawierający wytarte szczotki węglowe naszej pralki Beko, idąc do sklepu po nowe szczotki, zabierzcie te wymontowane aby mieć na wzór, zakup elementu zielono czarnego z szczotkami po modelu pralki można dokonać w sklepie internetowym, będzie wygodniejsza wymiana ale 3-4 razy droższa.

W tym momencie musimy wybrać czy chcemy wymienić cały zielono czarny element, który jeden kosztuje około 60zł (musimy wymienić dwa) czy może same szczotki, które są w nim wbudowane i zmniejszyć koszt naprawy tylko do 30-40zł. Czasem można gdzieś znaleźć w internecie szczotki razem z miedzianą osłoną (wychodzi trochę drożej) ale ja chciałem naprawić szybko pralkę nie czekając na przesyłkę.  Rozkręciłem ten zielono czarny element tak aby pozostały same szczotki bez miedzianej osłony, odlutowałem kabel przewodzący i poszedłem do sklepu z częściami AGD, gdzie za 39zł dobrałem odpowiednie szczotki.

Rozmontowany element zielono czarny ukrywa w sobie węglową szczotkę w miedzianej osłonie.

Same dwie szczotki to koszt 39zł.

Cały element za 60zł (x2)

 

 

 

 

 

 

 

Wymiana polegała na włożeniu w miedzianą osłonę nowych węglowych szczotek oraz dolutowanie do niej miedzianej końcówki szczotki. Wszystko ładnie sprężynowało i odbijało, jest to ważne aby nie blokowała się szczotka w osłonie. Należ także pamiętać aby przewód miedziany od szczotek nie był za długi bo będzie przeszkadzał w odbijaniu szczotki.
Podsumowanie

Naprawa zajęła pierwszego dnia 30minut  (wymontowanie silnika i szczotek), drugiego dnia udałem się do sklepu i zakupiłem szczotki, wróciłem do domu i zamontowałem je (doszło lutowanie) zajęło to godzinę. Koszt naprawy bardzo niski (39zł), każdy może zadecydować czy podjąć się naprawy samemu czy zlecić naprawę – myślę, że każdy serwis AGD wykona takiej naprawy ale cena pewnie będzie dużo większa 100-150zł a może i nawet więcej gdy serwisant przyjedzie z całym wymiennym zielono czarnym elementem i podmieni go w dwóch miejscach, wtedy cena może wzrosną do 200-300zł. Aktualnie minął rok czasu i problemów z pralką żadnych nie miałem a prania jest sporo, średnio co drugi dzień duże pranie (program 2-3godzinny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *